ÜÇ BOYUTLU BASKI NEDIR?

Üç Boyutlu Baskı, Üç Boyutlu Yazıcılar ile üç boyutlu katı nesneleri üretme sürecidir. Üç Boyutlu Baskı için kullanılan bir diğer ad ise katmanlı üretimdir.üç boyutlu katı nesneleri üretmesi için tasarımcıların Bilgisayar Destekli Tasarım programına dijital modelleri oluşturmak için ihtiyaç duymaktadır.Dijital modelin oluşturulamasın bir alternatif ise elde bir model var ise var olan modelin Üç Boyutlu Tarama işleminden geçmesidiR. Oluşan modeller daha sonra katman adı verilen ince dilimlere ayrıştırlması gerekmektedir. Oluşan katmanlar en alttan başlayarak 3d yazıcılar ile üretim işlemi gerçekleştirilir.

Üç Boyutlu Baskı süresi parçanın ebatı ve karmaşıklığına göre değişmektedir. İnce katman kalınlığı ile nesnelerin üretimi daha uzun sürmektedir. Daha kalın katman kalınlığında üretim süresini kısaltmakta olmasıne ragrmen detaylard yüzey kalitesinden belli ölçüde feragat etme zorunluluğu getirmektedir. Katman kalınlıkları mikron biriminde ölçülmektedir.
Teknoloji olarak bakıldığında , 3D baskı eski üretim süreçleri ile karşılaştırıldığında, hızlı ve ekonomik prototip oluşturma olanağı vermektedir.
3d yazıcı ile 3d baskı

Yakın geçmişe kadar Üç Boyutlu Baskı yüksek maliyetli ve sadece büyük şirketlerin kullanabilceceği bir teknoloji idi. Gelişen teknoloji ve Üç Boyutlu Baskı Hizmetinin yaygınlaşması için hem bireylerin hemde KOBİ lerin düşük maliyetle kullanabilceği bir teknoloji olarak günümüzde yerini almaktadır.

No Comments Yet.

Leave a comment