HANGİ FLAMANET SİZİN İÇİN EN UYGUN

FDM teknolojisini kullanan 3D yazıcılarda çeşitli hammaddeler yani flamentler var. Peki hangi flament size göre? Hangi hammadde hangi işte daha faydalı olur.Listeyi incelerseniz seçim yapmak çok daha kolay olacağını umuyoruz.
PLA
Pla plastik, mısır nişastası ve şeker kamışı gibi bitkisel ürünlerden elde edilen plastiktir. Bu nedenle yeşil plastik diye de adlandırılır. Diğer plastik türlerine göre doğada daha çabuk yok olur ve çevreye zarar vermez. Genellikle gıda ürünlerinin ambalajlarında kullanılır. Basılırken taban ısıtmasına gerek duymaz. Çevreye dosttur. ABS’e göre daha güzel kokar ve baskı sırasınra zararlı buhar yaymaz. Daha hızlı baskı alınabilir.

ABS

Abs plastik, petrol kökenli hammaddeler kullanılarak elde edilir. PLA’ ya göre daha dayanıklıdır daha zor kırılır. Bu nedenle, kasklar, lego parçaları, araba tamponları gibi dayanıklılık gereken alanlarda yaygın olarak kullanılır.PLA’ ya göre daha dayanıklı ve güçlüdür. Yüksek ısıya dayanıklıdır.

Z-Abs
Z – ABS Zortrax M200 için tasarlanmış standart bir termoplastik filamenttir. Pürüzsüz yüzey sağladığından sanayide ve prototip yapımında tercih edilir. Bu filament; test gerektiren parçalar, fonksiyonel prototipler ve konsept modeller için idealdir. Z – Suite yazılım desteği ile birlikte Z – ABS, mükemmel estetik ve pürüzsüz yüzey üretim imkanı sunar
Z-Ultrat
Baskı sonrası işlemlerinde yarı mat yüzeyi sayesinde mükemmel bir sonuca ulaşabileceğiniz termoplastik bir üründür. Az esneme yapar, prototip testleri için ve mimari modellerde kullanmak için uygundur.
Z-Hips
Darbe dayanıklılığı için özel olarak geliştirilmiş bir termoplastik çeşididir. Baskı sonrası zımpara, yapıştırma ve boyama işlemleri için uygundur. Sağlamlığın öne çıktığı her türlü modelde özellikle endüstüriyel modellerde Z-Hips rahatlıkla kullanabilir.
Z-Glass
Yüksek dayanıklılık, sıcaklığa ve aşınmalara karşı direnç sağlayan ve ürününüzün saydam olmasını sağlayan sarf malzemedir. Z-Glass malzemesi termoplastik kopoliester ve cam elyafı karıştırılarak üretilmiştir.
Z-Petg
Tuzlara, asitlere ve alkalilere karşı dayanıklı malzemeden yapılmıştır. Kimyasallara maruz kalan mekanik parçalar oluşturmak için idealdir. Farklı prototipler için uygundur. Makine parçalarında, gres ve yağlara direnç gerektiren kısımlarda, ambalaj prototiplerinde ve mekanik parça prototip yapımına uygundur.

Zortrax
Filamentleri
Yüzey Pürüzsüz
Yüzey
Sertlik Esneme Darbe
Dayanımı
Gerilme
Direnci
Çekme
Dayanımı
Z-Abs Mat ●●●● ●●● ●●● ●●● ●● ●●●
Z-Ultrat Yarı Mat ●●● ●●●● ●●● ●●● ●● ●●
Z-Hips Mat ●●●● ●● ●●●● ●●●● ●●●●
Z-Glass Parlak ●●● ●●● ●●● ●●● ●●●●

●●●●Yüksek●●●Orta●●●●Düşük●●●Çok Düşük

No Comments Yet.

Leave a comment